• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.

24.02.2023, 13:38
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Zdaniem wywiadu wojskowego Ukrainy rosyjska administracja Krymu przygotowuje się do obrony

Wywiad wojskowy podał w komunikacie, że rosyjska administracja Krymu i miejscowy wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wydały rozporządzenie o wprowadzeniu wysokiego poziomu zagrożenia terrorystycznego. W ten sposób mają szykować się na rozpoczęcie ukraińskiej operacji wyzwolenia półwyspu.

09.02.2023, 15:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Rosjanie wznieśli kolejne umocnienia wokół portu w Sewastopolu na okupowanym Krymie

Główne miasto na półwyspie jest fortyfikowane przez rosyjskie siły okupacyjne. Są sugestie, że mogą obawiać się ukraińskiej kontrofensywy.

03.01.2023, 12:19
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

UE przeprowadzi ćwiczenia na wypadek zagrożeń hybrydowych

UE planuje przeprowadzenie ćwiczeń na poziomie ministrów, by lepiej przygotować Wspólnotę na zagrożenia hybrydowe. Działania, które organizuje obejmująca unijną prezydencję Finlandia, mają być sygnałem dla potencjalnych napastników i zniechęcać do brania na cel "28".

28.06.2019, 04:29
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Czaputowicz spodziewa się dyskusji UE o sankcjach na Rosję

Szef MSZ Jacek Czaputowicz spodziewa się, że unijni ministrowie spraw zagranicznych, którzy spotkają się w poniedziałek w Brukseli, będą rozmawiać o nowych sankcjach wobec Rosji za ostrzelanie i przejęcie ukraińskich okrętów przy wejściu do Cieśniny Kerczeńskiej.

05.12.2018, 01:21
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Rosyjski strongman przeciągnął statek by upamiętnić czwartą rocznicę aneksji Krymu (wideo)

Cztery lata temu, 18 marca 2014 r. na Kremlu podpisano uroczyście akt o przyłączeniu Krymu do Rosji. Proces aneksji Krymu rozpoczął się w ostatnich dniach lutego 2014 r., gdy rosyjscy żołnierze w nieoznakowanych mundurach (słynne już „zielone ludziki”) przejmowali strategiczne obiekty ukraińskiej armii i lokalnych władz. Współpracujący z Moskwą separatyści 16 marca 2014 r. zorganizowali referendum, którego wyniki uznano za podstawę do przejęcia półwyspu przez Rosję. Podczas gdy o Krymie zapomina niemalże cała Europa - we Władywos

18.03.2018, 14:49
Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska

Eksperci o NATO: Potrzebny sprawniejszy proces decyzyjny

Zdolności NATO do obrony i odstraszania wzrosły, sojusz ma lepszą ocenę sytuacji; poprawy wymaga proces decyzyjny, konieczne są też inwestycje w infrastrukturę niezbędną do przerzutu wojsk – mówili w czwartek uczestnicy Warsaw Security Forum.

09.11.2017, 19:17
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.